KANUNİ'NİN SIRRINI MÜHR-Ü SÜLEYMAN ÇÖZDÜ!


Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp türbesinin yerini %99 doğrulayan ipucu mezardan çıkan Hz. Süleyman mührü oldu.

Macaristan'daki Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı, 4 asırdır ülkedeki en tartışmalı konulardan biriydi. Zigetvar Kalesi önündeki 4 kilometrelik alanda, tapu-devlet arşivlerindeki çizimlerle bugünkü buluntuları eşleştiren araştırmacılar, Kanuni'nin iç organlarının gömüldüğü yere ulaştıklarını düşünmüş ancak emin olamamışlardı. Onlara "Yüzde 99 Sultan Süleyman'ın mezarını bulduk" dedirten şey ise bir mühür oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığında başlatılan kazılarda Osmanlı mimarisinde süslemede kullanılan palmetlerin yanında, 6 köşeli yıldız motifleri bulundu. Kazı ekibinin başındaki ODTÜ öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Uzay Peker, şunları söyledi: "Türbe aranırken mezar alanından 6 köşeli yıldızlı taş çıktı. O motiflerin İstanbul'daki türbesinde, cenazesini taşıyan arabada yer alması ve minyatürlerde sık sık görülmesi ilgi çekici. 6 köşeli yıldız aslında 'Mühr-ü Süleyman'dır. Yani Hz. Süleyman'ın mührüdür. Sultan Süleyman da bu yıldızı çok kullanmıştır." Macar ve Tika yetkilileri, Kanuni'nin türbesiyle ortaya çıkarılacak Osmanlı kasabasının birebir restore edilebileceğini ifade etti.
Kanuni'nin Macaristan'daki türbesinin bulunduğu yer, üzüm bağlarıyla meşhur bir Boşnak köyü. Türbenin bulunduğu kazı alanında konuştuğumuz Prof Dr. Ali Uzay Peker ve Macar Doç. Dr. Norbert Pap, bağların altında türbe ve Osmanlı kasabası olduğunu ve bahar aylarında başlayacak kazıyla ortaya çıkaracaklarını söyledi.